Yunus Nadi Abalıoğlu Kimdir? Biyografisi

yunus_nadi_abalioglu

Cumhuriyet gazetesini kuran Yunus Nadi Abalıoğlu Türk gazeteci ve siyaset adamıdır. Öğrencilik yıllarında 2. Alduhamid döneminde ilk önce Yeni Gün gazetesi ve sonrasında Cumhuriyet gazetesini kurarak ömrü boyunca başyazarlık yaparak sürdürmüştür. Gazeteci Nadir Nadi, Doğan Nadi Abalıoğlu ve Leyla Uşaklıgil’in’nun babasıdır.

yunus-nadi-abalioglu-biyografisi

yunus-nadi-abalioglu-biyografisi

1870 yılında Fethiye’de doğmuş ve Rodos adasında bulunan Süleymaniye Medresesi’nde ve Galatasaray Lisesi’nde okuyarak daha sonra Hukuk eğitimi almıştır. 1901 yılında gizli bir derneğe üye olmak suçundan dolayı üç sene hapis cezası almıştır. 1910 yılında Selanik’te Rumeli gazetesinde baş yazarlık yapmıştır, diğer sene Mebusan Meclisi’ne Aydın Milletvekili olarak katılmıştır. Kurmuş olduğu Yeni Gün gazetesinde işgalci devletlere karşı yazdığı yazılar nedeniyle tutuklanma riski olduğu için Ankara’ya kaçarak 1920’de  Analodu’da Yeni Gün ismiyle gazetesini yayınlanmaya devam etti. Yunus Nadi Abalıoğlu anısı yaşatmak adına 1946’dan beri çeşitli dallarda yarışmalar düzenlenmeye devam edilmekte.

yunus_nadi_abalioglu

yunus_nadi_abalioglu

İsviçre’nin Cenevre kentine tedavi olmak için gitti ve 1945 28 Haziran günü vefat etmiştir. Cenazesi İstanbul Edirnekapı Şehitli’ğine getirilip gömülmüştür.

Doğum Tarihi: 1879

Ölüm Tarihi: 1945 İsviçre/ Cenevre

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.