Rüstem Paşa Kimdir? Hayatı Ve Biyografisi

rustem-pasa-biyografisi

Rüstem Paşa Kimdir?

1500 yılında Hırvatistan’ın Skardin kentinde doğan Rüstem Paşa Osmanlı tarihinde kendisi hakkın da hiç iyi mersiye yazılmayan paşa olmuştur. Özellikle hizmet ettiği dönemde kimse tarafından sevilmeyen bir paşadır. Şehzade Mustafa’nın ölümüne sebebiyet verdiği düşüncesi de Paşa’nın sevilmemesinde etken olmuştur.

Rüstem Paşa’nın Osmanlı Devleti’ndeki ilk hizmeti acemi oğlanlar ocağında başlamış, zekası ve kabiliyetleri sayesinde kısa sürede Enderun’dan çıkmış ve Kanuni Sultan Süleyman’ın baş mihaduru olmakla kalmamış kısa bir süre sonra da Diyarbakır valiliğine getirilmiştir. Rüstem Paşa’nın kariyer basamaklarında tırmanmasını sağlayan olaylar ise Kanuni’nin kızı Mihrimah Sultan ile evlenmesi ve Ayaz Paşa’nın vebadan ölmesi üzerine bir boşluk oluşması olmuştur. Mihrimah ile evlenen Rüstem Paşa iki dönem boyunca sadrazamlık görevinde bulunarak Osmanlı’ya hizmet etmiştir. Ancak Rüstem Paşa’nın sadrazamlıktan azledilmesine neden olan olay Hürrem Sultan ile birlik olup Şehzade Mustafa’nın idamında rol oynaması olmuştur. Çünkü Kanuni Sultan Süleyman, Sehzade Mustafa’yı öldürdükten sonra Mustafa’yı çok seven ve daima arkasında olduklarını her fırsatta belirten yeniçerilerin ayaklanacağından korkarak Rüstem Paşa’nın görevine son vermiştir. Nitekim Hürrem Sultan’ın çabalarıyla Paşa bir kez daha sadrazam olmayı başarabilmiştir. Bu görevini de ölüm tarihi olan 1561 yılına kadar sürdürmüştür. Öldükten sonra ise Şehzade Cami Türbesi’nin bahçesine gömülmüştür.

rustem-pasa-biyografisi

rustem-pasa-biyografisi

Rüstem Paşa’nın kültür mirasımıza bıraktığı eserleri de mevcuttur. Bunlardan ilki İstanbul’da yer alan ve kendi adına yaptırdığı iki adet camidir. Diğer yandan, Edirne’de Mimar Sinan’a yaptırdığı Rüstem Paşa Kervansarayı, Kütahya’da bir medrese ve bir hamamı bulunmaktadır. Ayrıca eserleri arasında Osmanlı’nın kuruluşundan itibaren Paşa’nın yaşadığı döneme kadar olan kısmı anlatan tarih kitabıda yer almaktadır. Sözü edilen kitabın 1923 yılında I. Ferrer tarafından Almaca’ya çevirisi yapılmıştır. Osmanlı dönemine açıktan bozulma tohumlarını atan da yine Rüstem Paşa olmuştur. Nitekim kendisi rüşveti yaygınlaştırmış, bu sayede hazineye büyük gelir sağlamıştır. Ancak bu durumun zararları büyük olmuş ve Osmanlı Devleti’nin toprak verimliliği bir hayli bozulmuştur.

1 YorumLütfen Yorum Bırakınız

  • Onur abim, Dizide ilk sahnenizi cok bendegim.. sonraki bf6lfcmlerde de her defasinda performansiniza bir fcstfcnfc daha eklediniz..Diziyi basta Mahsun abimin oldugu icn izledim, ardindan senin beratin ve pelin hanimin filmde olmasiyla, dahada sevmis oldum.. Bfcyfck katki yapiyorsunuz, ayrica Dizinin konusu gfczel, bazi yerlerde basit hatalar var diye bilirim.. mesela gecen ki depo sahnesinde, ayrintilari iyi planlamamisiniz.. depo sahnesini begenmedim.. Gelecekte daha fazla rollerde sizleri gf6rme dilegimle..

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.