Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Biyografisi

recep-tayyip-erdogan-kimdir-biyografisi

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Biyografisi

Türkiye başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan aslen Rizeli’dir ve 26 Şubat doğumludur. Recep Tayyip Erdoğan 1954 yılında dünyaya gelmiştir. Erdoğan Kasımpaşa semtinde ailesinin üçüncü çocuğu olarak doğmuştur. Babasının ismi Ahmet annesinin ismi ise Tenzile’dir. Ahmet Erdoğan ailesini de alıp 13 yaşın da İstanbul’a taşınmıştır. Recep Tayyip Erdoğan’ın tam 4 kardeşi daha bulunmaktadır.

Erdoğan’ın hayatında çok önemli bir yer olan Kasımpaşa semti eski bir yerleşim alanı olmaktadır. Ve Erdoğan burada hayatının uzun yıllarını geçirmiştir. İlkokulu da bu semtte okumuştur. Okulunun adı ‘Piyale Paşa İlkokulu’dur. Okumuş olduğu zaman zarfında çalışarak kendi harçlığını kendi çıkarmıştır. Bunu da kâğıt helva satarak yapmıştır.

recep-tayyip-erdoganin-cocukluk-yillari

recep-tayyip-erdoganin-cocukluk-yillari

Recep Tayyip Erdoğan’ın Eğitim Hayatı

Okul yaşamı boyunca hem sportif aktiviteler de hem de kompozisyon şiir dallarında ilerleme göstermiştir. Babası harçlık olarak haftalık verirdi ve bu ücret 2,5 lira idi. Daha sonra İmam Hatip Lisesinde okumuştur. Buradan mezun olunca üniversiteye gitmesi zor olacağı için bir de düz lise okumuştur. Lisenin ardından Erdoğan Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’nde eğitimine devam etmiştir. 1981 yılında okulundan mezun olan Erdoğan için siyaset ve iş hayatı bu dönemden sonra başlamıştır.

recep-tayyip-erdoganin-genclik-yillari

recep-tayyip-erdoganin-genclik-yillari

Recep Tayyip Erdoğan’ın Siyasi Hayatı

Recep Tayyip Erdoğan’ın siyaset ve sosyal yaşama olan gerçekçi ve idealist ilgisi daha lise yılları gibi küçük yaşlarda başlamıştır. Lise ve üniversite yıllarında Milli Türk Talebe Birliği’ne katılarak aktif faaliyetlerde bulunmuştur. Bulunduğu yerin farkında olan Erdoğan, memleket meselelerine büyük ilgi görmüş ve düşünsel hayatında bu konulara her fırsatta yer vermiştir. Daha sonraları yani daha çok üniversite yıllarında MSP’nin gençlik kollarında hem düşünsel hem de aktif olarak görev yapmıştır. 1980 yıllarına kadar siyaset konusunda bir hayli aktif olan Erdoğan, 12 Eylül darbesinin yapılmış olması ve ülkede bazı yasaklanmaların bulunmasından dolayı bir süre bu hayattan çekilerek mali müşavirlik ve bazı şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak çalışmıştır. Ünlü siyasetçi, devlet adamı, bir dönemim başbakanı ve günümüzün cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaşamıyla ilgili diğer önemli konuları aşağıda tarihçelendirelim;

recep-tayyip-erdoganin-siyasi-hayati

recep-tayyip-erdoganin-siyasi-hayati

1983 yılında- Erdoğan siyasete bu yılda başlamıştır. Daha önce siyasete atılsa da ilk fiili faaliyet olarak siyaset hayatına 83’te girmiştir. Çünkü bu yılda Refah Partisi (RP)’ne girmiştir.

1984 yılında- RP Beyoğlu ilçe başkanı olmuştur.

1985 yılında- RP MKYK üyesi ve RP İstanbul il başkanı olmuştur.

1989 yılında- Erdoğan’ın yaptığı projeler ve yapılandırmalar sayesinde RP yerel seçimlerde Beyoğlu’nda büyük başarı kazandı.

1994 yılında- İstanbul büyükşehir belediye başkanı seçilen Erdoğan, görevi sırasında özellikle belediyenin borçlarının büyük bir kısmını ödeyerek başarılı işlere imza attı. Bu sayede halkın güvenini bir hayli kazanadı.

1997 yılında- seçim için Siirt’te yaptığı bir konuşmasında halka hitap için okuduğu şiir yüzünden tutuklandı ve 4 ay hapis yattı.

2001 yılında- Kurmaylarıyla birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kurdu ve kısa bir süre sonra kurucu genel başkanı seçildi.

2003 yılında- Zorlu bir mücadelenin ardından başbakan oldu ve birçok reforma imza attı. On yıl kadar başbakanlık yaptı.

2014 yılında- Yapılan seçimler sonucunda halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı oldu. Tayyip Erdoğan Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanıdır.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.