Michelangelo Buonarroti Biyografisi

Michelangelo-Buonarroti-biyografisi

Michelangelo Buonarroti

Ünlü ressam, mimar, şair ve heykeltıraş Michelangelo Buonarroti Ronesans dönemi İtalyası’nda yaşamış sanatçılardan biridir. Dönemim büyük sanatçılarından olan Buonarroti, 1475’te doğmuş ve 1564 yılında ise hayata gözlerini kapamıştır. 88 yıllık ömrüne ise birçok başarı ve sanat eserini sığdırmış ve sanat tarihi için olan önemini günümüze kadar korumuştur.

Sanatçının heykeltıraşlık hayatına başlaması, çok küçük yaşlarda sütninesinin taşçılık ile uğraşan eşi sayesinde olmuştur. Bu sanatla yetinmeyen Buonarroti, 1488 yılında Floransa’da bir ressamın yanına girerek Freks yapmayı da öğrenmiştir. Freks eğitimi için gittiği akademide bir yandan da morga giderek anatomi öğrenen Ünlü ressam, mimar, şair ve heykeltıraş Michelangelo Buonarroti Ronesans dönemi İtalyası’nda yaşamış sanatçılardan biridir. Michelangelo Buonarroti yapacağı bir heykelin çok beğenilmesi üzerine 1496 yılında Kardinal Riari tarafından Roma’ya çağırılmıştır. Bu çağrı üzerine Roma’ya giden Michelangelo burada 5 yıl yani 1501 yılına kadar çalışmıştır. Michelangelo’nun ilk eseri ise Floransa’da yaptığı Davut heykelidir. Bu heykeli 4 yılda tamamlayan Michelangelo kimsenin cesaret edemediği bir mermer bloğu bir sanat eserine dönüştürmesiyle de sanat tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Ünlü heykeltraşın bir diğer eseri de Papa II. Julius’un ölümüne ithafen mezarına koymak için yaptığı Musa heykelidir. Bu heykel yaratıcılığın üst noktasıydı. Diğer yandan sanatçının 1534 yaptığı Kıyamet günü tablosu da sanat eseri olmasının yanında çıkan tartışmalar bakımından da sansasyonel bir tablo olmuştur. Sansasyon yaratmasının nedeni ise bu resimde insanların oldukça müstehcen resmedilmiş olmasından kaynaklanmıştır. Heykeli fazla müstehcen bulan Papa IV. Paulus ünlü sanatçıdan heykeli düzeltmesini istemiş ancak sanatçı bunu reddetmiştir.

Michelangelo-Buonarroti-biyografisi

Michelangelo-Buonarroti-biyografisi

Ronesansın en etkileyici ve başarılı heykeltıraşlarından olan Michelangelo, heykele canlılık verme konusunda oldukça başarılıdır. İnsan figürleri üzerindeki bu başarısını ise kadavralar üzerindeki çalışmalarından elde etmiştir. Ayrıca, sanatta oldukça önemli bir kavram olan perspektifte derinlik olgusunu da geliştiren heykeltıraş Michelangelo olmuştur. Sadece heykelde değil, resim ve frekste de oldukça başarılı olan sanatçı Roma’nın yeni baştan inşa edilmesi olayında da üzerine düşeni yapmış ve oldukça önemli görevlerin üstesinden gelmiştir. Sonuç olarak, tüm bu anlattıklarımızdan hareketle Michelangelo Rönesans döneminin mihenk taşı sayılabilecek kadar önemli ve başarılı bir sanatçıdır.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.