Galileo Galilei Kimdir? Biyografisi

galileo-galilei-kimdir-biyografisi

GALILEO GALILEI KİMDİR?

Galileo tarihte derin bir iz bırakan İtalyan astronom, fizikçi ve filozoftur. Galileo Galilei, 15 Şubat 1564’te Pisa yakınlarında bir müzisyenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Pisa Üniversitesi’nde işe tıp çalışmayla başlamış fakat sonra felsefe ve matematiğe yönelmiştir. 1589 yılında Pisa’da matematik profesörü olmuştur. 1592’de matematik profesörü olarak Padova Üniversitesi’ne geçmiş ve 1610 yılına dek burada kalmıştır. Buradaki akademik hayatında çeşitli nesnelerin yere düşüş hızlarını ölçme, sarkaçların mekaniği üzerine deneyler tasarlamıştır.

galileo-galilei-kimdir-biyografisi

galileo-galilei-kimdir-biyografisi

1609 yılında, Hollanda teleskop adı verilen bir aletin varlığı haberini almıştır. Herhangi bir örneğini görmeksizin bu teleskopun çok daha iyi bir modelini üretmiştir. Bu teleskop ile birçok astronomik keşif de yapmıştır. Bunlar Ay’da bulunan dağların ve vadilerin, güneş lekelerinin, Jupiter’in en büyük uydularının ve Venüs gezegeninin evrelerinin keşfidir. Astronomi çalışmaları ona ün kazandırmış, Floransa’da matematik kürsüsünde görevlendirilmiştir.

1614’te Galileo Kopernik’in Güneş merkezli modelini desteklemekle suçlanmıştır. O devirde insanlar dünyanın merkez konumda bulunduğunu düşünüyordu. Kopernik’in bu düşüncesi dönem Avrupası’nda bir devrim niteliğindeydi. 1616 yılında kilise tarafından bu teorileri yaymakla suçlanmıştır. 1632 yılında, Galileo İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog adlı kitabı yayınlamıştır. Galileo halen Kopernik teorisini savunduğu için mahkum edilmiş ve hapse gönderilmiştir. 1638’de başka bir kitap daha yayınlayan Galileo bu kitapta mekaniğin ilkeleri ve hareketin kanunlarını açıklamıştır. Galileo Galilei 8 Ocak 1642 günü Arcetri’de hayata gözlerini yummuştur.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.