Doğan Nadi Abalıoğlu Kimdir? Biyografisi

Dogan_Nadi_Abalioglu

Doğan Nadi Abalıoğlu Kimdir?

Doğan Nadi Oğlu Kim? Doğan Nadi Oğlu Ne işle İlgilenir? Doğan Nadi Abalıoğlu Nerede Doğdu? Gibi pek çok soru gelmektedir. Doğan Nadi Abalıoğlu İsminin yaygın olarak bilinmesi ile hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmayanlar Doğan Nadi Abalıoğlu‘nu merak etmişlerdir. Size burada kısaca bilgilendireceğiz.

Dogan_Nadi_Abalioglu

Dogan_Nadi_Abalioglu

Doğan Nadi Abalıoğlu 1913 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Kendisi Türk gazetecisi ve fıkra yazarlığı yapmıştır. Başarıları ile tanınan Yunus Nadi Abalıoğlu‘nun oğludur. Babası 1880 yılında Fethiye’de doğumludur. Cumhuriyet ve Yeni Gün gazetelerin kurucusudur. Aynı zamanda milletvekili olan babası Yunus Nadi Abalıoğlu Muğla’da milletvekilliği yapmıştır. Doğan Nadi Abalıoğlu Lozan Üniversitesi Siyasal Bilimler ile eğitimine başlamış ve 1937 yılında başarı ile tamamlamıştır. Daha sonraki yıllarda Cumhuriyet gazetesinde «Bir Dakika» başlığı ile yazmış olduğu mizahi küçük fıkraları bir kitap haline dönüştürmüştür.

1957 yılında yapmış olduğu bu çalışma ile kendi adına büyük bir yankı uyandırmayı başarmıştır. Daha sonra yapmış olduğu çalışmaların ardından, Londra’da 1969 yılında hayatını kaybetmiştir.

yunus-nadi-abalioglu

yunus-nadi-abalioglu

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.