Claude Monet Kimdir? Biyografisi

claude-monet-kimdir-biyografisi

Claude Monet Kimdir?

Claude Monet 1840-1926 yıllarında yaşamış Empresyonist (İzlemcilik) Fransız bir ressamdır. Empresyonizmin isim babası olan sanatçı, yaptığı İzlenim: Gün Doğumu eseriyle akıma ismini vermiştir. Modern resim sanatında ilk büyük devrimci hareket olan İzlemcilik, Monet’in fırça darbeleriyle oluşturduğu farklı renkteki noktalar sayesinde istediği şekilde ışık ver renk etkisi yaratarak yaptığı resimlerle hayat bulmuştur.

Claude Monet’in resim hayatına başlaması 1851 yılında kaydolduğu Ortaokul yıllarında olmuş ve bu dönemde ürettiği karakalem eserlerini satarak kısa dönemde olsa geçimini sağlamıştır. İlk çizgi derslerini Jacques-Francois Ochard’dan alan Monet, Eugène Boudin ile tanıştıktan sonra yağlı boya tekniğini öğrenmiştir. 1861 yılında yedi yıllık bir sözleşme ile orduya katılan Monet teyzesinin ısrarları üzerine sözleşmeyi iptal etmiş ve Almanya’da üniversitede sanat eğitimi almaya başlamıştır. 1862 yılında üniversite eğitimi sırasında üniversitede verilen klasik resim anlayışı Monet’i hayal kırıklığına uğratmış ve empresyonizm akımını da ışığın resme yansımasını parçalı boya darbeleriyle yansıtarak üretmiştir. 1874 yılında bir grup ressamla birlikte bir sergi açan Monet bu sergide başarısız olmuş ve maddi durumuda oldukça gerilemiştir. Doğal olarak bu dönemdeki resimleri de gerek kullandığı renklerden gerekse de yansıttığı kompozisyonlardan dolayı kasfetli bir havaya bürünmüştür.

claude-monet-kimdir-biyografisi

claude-monet-kimdir-biyografisi

En güzel ve ilgi çekici resimlerini 1883 ve1908 yılları arasında veren Monet, bu yıllar arasında Akdeniz turuna çıkarak pek çok doğa resmi ve önemli bir serisini de Venedik’te yapmıştır. Yine bu yıllar arasında Londra’daki ünlü Parlemento ve Charing Köprüsü adlı iki eserini yapmıştır. 1883 yılında Giverny’e yerleşen Claude Monet biyografisi burada kiraladığı evinde yine önemli bir serisi olan Ot Yığınları Serisi’ni hazırlamıştır. Bu seride ot yığınları farlı açılardan bakarak resmetmiştir. Ayrıca, bahçesinde vakit geçirmeyi oldukça seven sanatçı Zambaklar Serisi’ni de yine bu bahçede hazırlamıştır. 1923 yılında katarakt ameliyatı olan ünlü ressam katarakt hastalarının en tipik görme özelliği olan kırmızı tonlarda resimler üretmiştir. 1926 yılında akciğer kanseri rahatsızlığından hayata gözlerini yuman sanatçının mezarı Giverny kilisesinde bulunmaktadır.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.